iDPRT iT4R Desktop RFID Tag Printer
รายละเอียด
Specification Sheet
iDPRT iT4R เครื่องพิมพ์บาร์โค้ดพร้อมระบบ RFID UHF ในตัว รองรับมาตรฐาน EPC C1G2 พิมพ์เร็วสูงสุด 8 นิ้ว/วินาที หน้าจอสัมผัส 3.5 นิ้ว ใช้งาน Offline ได้ทันที รองรับ Wi-Fi และ Bluetooth เสริม แถมซอฟต์แวร์ BarTender ฟรี เหมาะสำหรับธุรกิจที่ต้องการพิมพ์ฉลากและเขียนข้อมูล RFID พร้อมกันในขั้นตอนเดียว เพิ่มประสิทธิภาพการติดตามสินค้าและจัดการคลังได้อย่างแม่นยำ
- ความเร็วในการพิมพ์สูงสุด 8 นิ้วต่อวินาที (ips)
- รองรับฟังก์ชัน RFID แบบ UHF ช่วงความถี่ 860–928 MHz มาตรฐาน EPC C1G2 (ISO18000-6C)
- การออกแบบหัวพิมพ์แบบโมดูลาร์ ถอดประกอบได้ง่าย
- รองรับการตรวจจับหัวพิมพ์อัตโนมัติ (203 dpi และ 300 dpi) และตั้งค่าเครื่องพิมพ์อัตโนมัติโดยไม่ต้องใช้คอมพิวเตอร์
- หน่วยความจำขนาดใหญ่: DDR2 RAM 128 MB และ Flash 256 MB
- รองรับการเชื่อมต่อหลากหลาย: USB HOST, USB แบบ B, Ethernet (มาตรฐาน) และรองรับ Wi-Fi และ Bluetooth เป็นออปชัน
- หน้าจอสีขนาด 3.5 นิ้ว รองรับระบบสัมผัส และสามารถใช้งานแบบไม่ต้องต่อคอมพิวเตอร์ (Offline) ผ่าน USB HOST ได้อย่างสะดวก
- ตัวเครื่องสีดำดีไซน์ทันสมัย พร้อมโครงสร้างกลไกเครื่องพิมพ์ แข็งแรง ทนทาน
- รองรับวัสดุพิมพ์หลากหลาย เพื่อตอบโจทย์การใช้งานในพื้นที่กว้าง
- มาพร้อมซอฟต์แวร์ออกแบบฉลาก BarTender ฟรี ช่วยให้การออกแบบฉลากสะดวกและง่ายขึ้น
| Resolution | 203dpi,300dpi |
| Printing method | Direct Thermal and Transfer Thermal |
| Max. print speed | 8ips @ 203dpi, 6ips @ 300dpi |
| Max. print width | 4.25"(108mm) @ 203dpi, 4.17"(106mm) @ 300dpi |
| Max. print length | 90"(2,286mm) @ 203dpi, 60"(1,524mm) @ 300dpi |
| Physical dimension(W x H x D) | 7.09"(180mm) x 9.84"(250mm) x 12.13"(308mm) |
| Weight | 6lbs(2.9kg) |
| Processor | 32-bit RISC CPU |
| Memory | 256 MB Flash / 128 MB RAM |
| Interface | Standard: Serial RS232, USB-B, USB Host, and Ethernet 10/100Base T Optional: Wi-Fi802.11a/b/g/n, Bluetooth 5.2/LE |
| WiFi security encryption | WEP 40/128bit, WPA Personal (PSK), WPA2 Personal (PSK) Enterprise (AES CCMP) |
| WiFi security authentication | EAP-TLS, EAP-FAST, EAP-TTLs, PEAPv0/MS-CHAPv2, PEAPv1. EAP-MDS, LEAP |
| Power | External universal switching power supply Input: AC 100~240V, 2.5A, 50~60 Hz Output: DC 24V 2.5A, 60W |
| User interface | 2 operation buttons(power,feed) 2 LEDs with 3 colors 3.5" color touch display |
| Sensors | Gap transmissive sensor Black mark reflective sensor (position adjustable) Head open sensor Ribbon end sensor |
| Internal fonts | 8 resident expandable ZPL II bitmap fonts Simplified Chinese, Traditional Chinese Downloadable objects include graphics, scalable and bitmap fonts, label templates and formats IBM Code Page 850 international character sets are available in the fonts A, B, C, D, E, F, G and 0 through software control Code Page 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256 Support with font 0 |
| Graphic formats | PCX,BMP |
| Bar code | 1D barcode: UPC-A, UPC-E, Codabar, CODE128, CODE39, CODE93, EAN-8, EAN-13, UCC/EAN128, POSTNET, ITF14, MSI, Plessey, Telepen, GS1 DataBar, German Post Code, Interleaved 2 of 5, Standard 2 of 5, Industrial 2 of 5, CODE11, EAN14 2D barcode: PDF417, Data Matrix, Maxicode, QR Code, MicroPDF471, Aztec |
| Font and barcode rotation | 0, 90, 180, 270 degree |
| Printer Language | ZPL-II, TSPL, DPL, EPL2 |
| RFID | RFID Protocol: GS1 EPC Gen2 v2 / ISO 18000-6C Fixed Position Antenna Standard Minimum Label/Tag Pitch 0.59"(15mm) Printer languages: ZPL |
| Media type | Continuous, die-cut, black mark, fan-fold, notch |
| Media handling | Standard: Continuous, Tear-Off / Options: Peel-Off, Cut |
| Media width | Min 1"(25mm)/ Max 4.65"(118mm) |
| Media thickness | 0.002"(0.06mm) to 0.010" (0.250mm) |
| Media core diameter | 0.5"(12.7mm)/ 1"(25.4mm)/ 1.5"(38.1mm) |
| Media max. roll diameter | 5.0"(127mm) |
| Media length | Min.: Tear-Off 0.59"(15mm) Min.: Peel-Off , Cutter 1.0"(25.4mm) Max.: 90"(2,286mm) @ 203dpi, 60"(1,524mm) @ 300dpi |
| Ribbon type | Wax, Wax/Resin, Resi |
| Ribbon length | 984.3 ft(300m) |
| Ribbon core diameter | 1.0"(25.4mm) |
| Ribbon width | Min 1.18"(30mm)/ Max 4.33"(110mm) |
| Environment condition | Operating Temperature: 41° to 122°F (5° to 50°C) (limitations based on selected media) / Operating Humidity: 25 to 85% RH Non-Condensing Storage Temperature: -4° to 140° F (-20° to 60° C) / Storage Humidity: Non-Condensing |
| Safety Certification | CCC, FCC, CE, CB, SRRC, Energy Star |
| Environmental concer | RoHS, WEEE |
| Options | Wi-Fi802.11a/b/g/n/ac Bluetooth 5.2/LE Peel Rotary cutter Guillotine cutter |
