iDPRT iD888 Direct Thermal Barcode Printer
รายละเอียด
Specification Sheet
iD888 เป็นเครื่องพิมพ์บาร์โค้ดที่มาพร้อมความเร็วสูง ให้ความสมดุลระหว่างประสิทธิภาพและความคุ้มค่า รองรับการใช้งานได้อย่างหลากหลายตามความต้องการของธุรกิจ โดดเด่นด้วยอินเทอร์เฟซที่ใช้งานง่าย และออกแบบมาให้ดูแลรักษาได้สะดวก โดยหัวพิมพ์สามารถถอดและประกอบได้อย่างรวดเร็ว ช่วยลดระยะเวลาในการหยุดเครื่อง (Downtime) และเพิ่มประสิทธิภาพในการทำงาน
คุณสมบัติ
ความเร็วในการพิมพ์สูงสุด 8 นิ้วต่อวินาที (200 มม./วินาที)
รองรับการเชื่อมต่อ Bluetooth (อุปกรณ์เสริม) รองรับ Bluetooth 5.0/LE
ติดตั้งสื่อพิมพ์ได้ง่าย พร้อมอินเทอร์เฟซที่ใช้งานสะดวก
ขนาดกะทัดรัด น้ำหนักเบา เหมาะสำหรับพื้นที่ใช้งานที่หลากหลาย
ออกแบบฉลากได้ง่ายผ่านโปรแกรมออกแบบฉลาก และแอปพลิเคชันบนมือถือ (เฉพาะรุ่นที่รองรับ Bluetooth)
| PRINTER MODEL | iD888 |
| Resolution | 203dpi |
| Printing method | Direct Thermal |
| Max. print speed | 8ips |
| Max. print width | 4.25"(108mm) |
| Max. print length | 51"(1296mm) |
| Physical dimension(W x H x D) | 6.89"(175mm)x6.30"(160mm) x 8.62"(219mm) |
| Weight | 3.00lbs (1.65kg) |
| Processor | 32-bit RISC CPU |
| Memory | 128 MB Flash /32 MB RAM |
| Interface | Standard: USB-B and Ethernet 10/100Base T Optional: Bluetooth 5.2/BLE(Factory option) |
| Power | External universal switching power supply Input: AC 100~240V, 2.0A, 50~60 Hz Output: DC 24V 2A, 48W |
| User interface | 2 operation buttons( power/feed ) 1 LED with 3 colors |
| Sensors | Gap transmissive sensor Black mark reflective sensor (position adjustable) Head open sensor |
| Internal fonts | 8 resident expandable ZPL II bitmap fonts Simplified Chinese, Traditional Chinese Downloadable objects include graphics, scalable and bitmap fonts, label templates and formats IBM Code Page 850 international character sets are available in the fonts A, B, C, D, E, F, G and 0 through software control Code Page 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256 Support with font 0 |
| Graphic formats | PCX,BMP |
| Bar code | 1D: Code 39, Code 93, Code 128UCC, Code 128 subset A, B, C, Codabar, Interleave 2 of 5, EAN-8, EAN-13, EAN-128, UPC-A, UPC-E, EAN and UPC 2 (5) digits add-on, MSI, GS1 DataBar 2D: |
| Font and barcode rotation | 0, 90, 180, 270 degree |
| Printer Language | ZPL-II, TSPL, DPL, EPL2 |
| Media type | Continuous, die-cut, black mark, fan-fold, notch |
| Media handling | Standard: Continuous, Tear-Off |
| Media width | Min 1"(25.4mm) / Max 4.64"(118mm) |
| Media thickness | 0.002"(0.06mm) to 0.010"(0.250mm) |
| Media core diameter | 0.5"(12.7mm)/ 1"(25.4mm) |
| Media max. roll diameter | 5.0"(127mm) |
| Media length | Min.: 0.24"(10mm) Max.: 51"(1296mm) |
| Environment condition | Operating Temperature: 41° to 104°F (5° to 40°C) (limitations based on selected media) / Operating Humidity: 25 to 85% RH Non-Condensing Storage Temperature: -20° to 122° F (-20° to 50° C) / Storage Humidity: Non-Condensing |
| Safety Certification | CCC, FCC, CE, CB, Energy Star |
| Environmental concer | RoHS, WEEE |
| Options | Bluetooth 5.2/LE(Factory option) |
