iDPRT iX4L Thermal Transfer Industrial Barcode Printer
รายละเอียด
Specification Sheet
iDPRT iX4L เป็นกลุ่มเครื่องพิมพ์บาร์โค้ดอุตสาหกรรม ออกแบบมาเพื่อตอบโจทย์การใช้งานที่หลากหลาย รวมถึงความต้องการที่ซับซ้อนในด้านสภาพแวดล้อมการผลิต ระดับอุตสาหกรรม ที่มีปริมาณงานพิมพ์ที่เยอะและความแม่นยำที่สูง
คุณสมบัติ
- พิมพ์ฉลากขนาดเล็กได้อย่างแม่นยำและเสถียร
- รองรับการพิมพ์ฉลากขนาดใหญ่ด้วยความเร็วสูงและปริมาณมาก
- หน้าจอแสดงผลสี ช่วยให้ใช้งานได้สะดวกและมองเห็นชัดเจน
- อุปกรณ์ครบชุด รองรับการปรับใช้งานได้หลากหลายรูปแบบ
| Resolution | 203dpi,300dpi |
| Printing method | Direct Thermal and Transfer Thermal |
| Max. print speed | 6ips |
| Max. print width | 4.1"(104mm) @ 203dpi, 4.17"(106mm) @ 300dpi |
| Max. print length | 90"(2,286mm) @ 203dpi, 60"(1,524mm) @ 300dpi |
| Physical dimension(W x H x D) | 10.39"(264mm) x 13.5"(343mm) x 18.19"(462mm) |
| Weight | 28lbs(12.5kg) |
| Processor | 32-bit RISC CPU |
| Memory | 128 MB Flash / 32 MB RAM |
| Interface | Standard: Serial RS232, USB-B, USB Host, and Ethernet 10/100Base T Optional: Wi-Fi802.11a/b/g/n(factory option) |
| WiFi security encryption | WEP 40/128bit, WPA Personal (PSK), WPA2 Personal (PSK) Enterprise (AES CCMP) |
| WiFi security authentication | EAP-TLS, EAP-PEAP |
| Power | Auto Range 100 ~ 240 AVC (48 ~ 62 Hz) |
| User interface | 1 power switch 8 operation buttons(menu,feed,pause,up,down,back,enter,calibration) 4 LEDs with 3 colors 3.5" color TFT display |
| Sensors | Gap transmissive sensor Black mark reflective sensor (position adjustable) Head open sensor Ribbon end sensor |
| Internal fonts | 8 resident expandable ZPL II bitmap fonts Simplified Chinese, Traditional Chinese Downloadable objects include graphics, scalable and bitmap fonts, label templates and formats IBM Code Page 850 international character sets are available in the fonts A, B, C, D, E, F, G and 0 through software control Code Page 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256 Support with font 0 |
| Graphic formats | PCX,BMP |
| Bar code | 1D barcode: UPC-A, UPC-E, Codabar, CODE128, CODE39, CODE93, EAN-8, EAN-13, UCC/EAN128, POSTNET, ITF14, MSI, Plessey, Telepen, GS1 DataBar, German Post Code, Interleaved 2 of 5, Standard 2 of 5, Industrial 2 of 5, CODE11, EAN14 2D barcode: PDF417, Data Matrix, Maxicode, QR Code, MicroPDF471, Aztec |
| Font and barcode rotation | 0, 90, 180, 270 degree |
| Printer Language | ZPL-II, TSPL, DPL, EPL2 |
| Media type | Continuous, die-cut, black mark, fan-fold, notch |
| Media handling | Standard: Continuous, Tear-Off / Options: Peel-Off, Cut, and Rewind |
| Media width | Min 0.98"(25mm)/ Max 4.7"(120mm) |
| Media thickness | 0.002"(0.06mm) to 0.010"(0.250mm) |
| Media core diameter | 1.5"(38.1mm) |
| Media max. roll diameter | 10.0"(254mm) |
| Media length | Min.: Tear-Off 0.31"(8mm) Min.: Peel-Off , Cutter 1.0"(25.4mm) Max.: 90"(2,286mm) @ 203dpi, 60"(1,524mm) @ 300dpi |
| Ribbon type | Wax, Wax/Resin, Resi |
| Ribbon length | 1476.4 ft(450m) |
| Ribbon core diameter | 1.0"(25.4mm) |
| Ribbon width | Min 1.18"(30mm)/ Max 4.33"(110mm) |
| Environment condition | Operating Temperature: 41° to 122°F (5° to 50°C) (limitations based on selected media) / Operating Humidity: 25 to 85% RH Non-Condensing Storage Temperature: -4° to 140° F (-20° to 60° C) / Storage Humidity: Non-Condensing |
| Safety Certification | CCC, FCC, CE, BSMI, Energy Star |
| Environmental concer | RoHS, WEEE |
| Options | Wi-Fi802.11a/b/g/n/ac(factory option) Rewind Peel Guillotine cutter |
