iDPRT iQ4 Thermal Transfer Industrial Barcode Printer
รายละเอียด
Specification Sheet
iDPRT iQ4 เครื่องพิมพ์บาร์โค้ดอุตสาหกรรมโครงสร้างโลหะแข็งแกร่ง พิมพ์เร็วสูงสุด 10 นิ้ว/วินาที พร้อมฟังก์ชันหลากหลายครอบคลุม เหมาะสำหรับโรงงาน คลังสินค้า และสายการผลิตที่ต้องการความเร็ว แม่นยำ และทนทานในการใช้งานต่อเนื่อง
- พิมพ์ความเร็วสูง สูงสุด 10 นิ้วต่อวินาที (ips)
- รองรับการลอกฉลากขนาดเล็ก ความสูงเพียง 5 มม.
- ระบบแยกการทำงานระหว่างการลอกฉลากและการม้วนกลับ ติดตั้งง่าย
- รองรับโปรโตคอล EAP และสามารถขยายโมดูล WiFi 5 / WiFi 6 ได้
- รองรับการขยาย GPIO
- หน้าจอ LCD ขนาด 2.4 นิ้ว พร้อมโครงสร้างโลหะทั้งตัว
| Parameter | iQ4 |
| Resolution | 203 dpi, 300 dpi |
| Printing method | Direct Thermal and Transfer Thermal |
| Max. print speed | 10 ips @203 dpi, 8 ips @300 dpi |
| Max. print width | 4.1"(104 mm) @203 dpi, 4.17"(106 mm) @300 dpi |
| Max. print length | 90"(2,286 mm) @203 dpi, 60"(1,524 mm) @300 dpi |
| Physical dimension (W x H x D) | 10.16"(258 mm) x 11.30"(287 mm) x 15.98"(406 mm) |
| Weight | 28 lbs (12.5 kg) |
| Processor | 32-bit RISC CPU |
| Memory | 256 MB Flash / 256 MB RAM |
| Interface | Standard: Serial RS232, USB-B, USB Host, Bluetooth 5.0, Ethernet 10/100Base T; Optional: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| WiFi security encryption | WEP 40/128bit, WPA Personal (PSK), WPA2 Personal (PSK) Enterprise (AES CCMP) |
| WiFi security authentication | EAP-TLS, EAP-PEAP |
| Power | Auto Range 100–240 VAC (48–62 Hz) |
| User interface | 1 power switch, 8 operation buttons (menu, feed, pause, up, down, back, enter, calibration), 5 LEDs (3 colors), 2.4" color TFT display |
| Sensors | Gap transmissive sensor, Black mark reflective sensor (position adjustable), Head open sensor, Ribbon end sensor |
| Internal fonts | 8 resident expandable ZPL II bitmap fonts Simplified Chinese, Traditional Chinese Downloadable objects include graphics, scalable and bitmap fonts, label templates and formats IBM Code Page 850 international character sets are available in the fonts A, B, C, D, E, F, G and 0 through software control Code Page 1250, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256 Support with font 0 |
| Graphic formats | PCX, BMP |
| Barcode | 1D: Code 11, Interleaved 2 of 5, Code 39, Code 93, Planet, EAN-8/13, UPC-A/E, Industrial/Standard 2 of 5, Codabar, LOGMARS, Plessey, Code 128, GS1 Databar; 2D: Aztec, PDF417, MicroPDF-417, MaxiCode, Data Matrix, QR Code, TLC39 |
| Font and barcode rotation | 0°, 90°, 180°, 270° |
| Printer Language | ZPL-II, TSPL, DPL, EPL2 |
| Media type | Continuous, die-cut, black mark, fan-fold, notch |
| Media handling | Standard: Continuous, Tear-Off; Options: Peel-Off, Cut, and Rewind |
| Media width | Min 0.79"(20 mm) / Max 4.7"(120 mm) |
| Media thickness | 0.003"(0.08 mm) – 0.010"(0.250 mm) |
| Media core diameter | 1.5"(38.1 mm), 3.0"(76.2 mm) |
| Media max. roll diameter | 8.0"(200 mm) |
| Media length | Min: Tear-Off 0.31"(8 mm), Min: Peel-Off 0.20"(5 mm), Cutter 1.0"(25.4 mm); Max: 90"(2,286 mm) @203dpi, 60"(1,524 mm) @300dpi |
| Ribbon type | Wax, Wax/Resin, Resin |
| Ribbon length | 1476.4 ft (450 m) |
| Ribbon core diameter | 1.0"(25.4 mm) |
| Ribbon width | Min 1.18"(30 mm) / Max 4.33"(110 mm) |
| Environment condition | Operating Temperature: 41° to 122°F (5° to 50°C) (limitations based on selected media) / Operating Humidity: 25 to 85% RH Non-Condensing Storage Temperature: -40° to 140° F (-40° to 60° C) / Storage Humidity: Non-Condensing |
| Safety Certification | CCC, FCC, CE,Energy Star |
| Environmental concern | RoHS, WEEE |
| Options | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Rewind, Peel, Guillotine cutter, Rotary cutter, GPIO |
